Masīvie parketa dēļi

Masīvie parketa dēļi

Masīvie parketa dēļi, masīvais parkets, vai masīvkoka parkets, visi šie trīs nosaukumi apzīmē vienu un to pašu grīdas segumu – parketa dēļus, kuri pilnībā sastāv no cēlkoka – visbiežāk ozola un oša. Masīvo parketa dēļu izgatavošanā izmanto tikai īpaši atlasītu, augstvērtīgu koksni. Visās četrās dēļa malās ir iestrādātas spundes un gropes, kas ieklāšanas procesā nodrošina stabilu savienojumu. Pateicoties dēļu dimensiju dažādībai, masīvkoka parketa dēļi lieliski noder dažāda veida parketa zīmējumu veidošanā. Masīvo parketa dēļu ieklāšana ir darbietilpīgs process. Parketa ieklāšanas veids – līmējot pie pamatnes. Kā jau visi dabīga koka izstrādājumi, arī masīvkoka parkets ir jūtīgs pret temperatūras izmaiņām. Temperatūras un mitruma ietekmē tas var deformēties, kā rezultātā starp dēļiem var rasties šķirbas un plaisiņas.  Tradicionālo cēlkoku (ozols, osis) masīvkoka parkets nav piemērots apsildāmajām grīdām un telpām, kur iespējama tieša saskare ar ūdeni – vannas istabām, pirtīm, saunām. Turpretim tīkkoka un citu eksotisko kokšņu parkets ir mitrumizturīgs un izmantojams pat jahtu klāja apdarei.      

Masīvo parketa dēļu plusi:

  • Tie ir ilgmūžīgi – pareizi ieklāti un kopti, tie var kalpot pat simt un vairāk gadu; 
  • Masīvais parkets ir dabīgs produkts, silts un vizuāli skaists grīdas segums;
  • To vairākkārt ir iespējams atjaunot slīpējot.

Masīvo parketa dēļu mīnusi:

  • Koks kā materiāls cietības ziņā nav salīdzināms ar sintētiskajiem grīdas segumiem, tāpēc jāsaprot, ka iedarbojoties uz to ir iespējami nelieli skrāpējumi, iespiedumi u.c. deformācijas;
  • Masīvajiem parketa dēļiem ir izteikta jutība pret temperatūras un gaisa mitruma izmaiņām un citiem vides apstākļiem;
  • Nav paredzēts ieklāšanai uz apsildāmajām grīdām;
  • Masīvo parketu ieklāj līmējot pie pamatnes, pēc ieklāšanas parkets ir jāslīpē un jāveic gala apstrāde (lakošana, eļļošana). Ļoti retos gadījumos masīvie parketa dēļi jau ir apstrādāti ar gala pārklājumu.

Comments are closed.